اتیلن اکساید

صنایع پتروشیمی ابن سینا همدان در نظر دارد واحد تولید اتیلن اکساید خود را تحت لیسانس شرکت شل هلند با ظرفیت خوراک ۸۴،۰۰۰ تن اتیلن در سال (۱۰% ± ۷۰۰۰ تن در ماه)  و تولید EO خالص به ظرفیت تقریبی ۱۲۰،۰۰۰ تن در سال احداث نماید.

اتیلن اکساید که به نام اکسیران نیز شناخته می‌شود، یک ترکیب آلی دارای حلقه اتری با فرمول C۲H۴O می­باشد و محصول واکنش اتیلن با اکسیژن یا اکسیداسیون اتیلن می­باشد. این واکنش در یک راکتورShell & Tube Fixed Bed و در حضور کاتالیست نقره بر پایه آلومینا (Al۲O۳ ) انجام می‌پذیرد. این گاز بی رنگ، قابل اشتعال، دارای بوی ضعیف شیرینی (بویی شبیه اتر) می‌باشد. اتیلن اکساید به دلیل حلقه ناپایدار موجود در ساختار شیمیایی آن یکی از پر مصرفترین خوراک­ها در بسیاری از فرآیندهای شیمیایی می­ باشد. در گذشته تولید این ماده براساس فرآیند کلریدین انجام می­گرفت اما امروزه با توجه به عدم کارایی مناسب این روش، این فرآورده با استفاده از واکنش مستقیم بین اتیلن و اکسیژن خالص در دمای ۲۴۰ الی ۲۷۰ درجه سانتیگراد و در فشار ۱۵ الی ۲۵ بار و در مجاورت کاتالیست نقره تولید می­شود. برای تولید یک واحد وزنی اتیلن اکساید به روش اکسیداسیون با اکسیژن خالص، به میزان ۰.۸۲ الی ۰.۸۸ واحد وزنی اتیلن نیاز می‌باشد در صورتی که چنانچه از هوا در این فرآیند استفاده شود میزان اتیلن مورد نیاز به ۰.۹ افزایش می‌یابد که از این رو استفاده از اکسیژن خالص ترجیح داده می­شود.

در طرح حاضر اتیلن اکساید (EO) اصلی­ ترین محصول خروجی واحد EO/EG می­باشد که بیش از ۹۰ درصد آن در واحدهای پایین دست شامل واحد اتوکسیلات، واحد اتانول آمین و واحد گلایکول اتر به عنوان خوراک به مصرف می­رسد.

به دلیل واکنش پذیری بسیار بالای اتیلن اکساید در مجاورت اکسیژن هوا جهت حمل و نقل آن در دنیا و همچنین کشور قوانین بسیار سختگیرانه­ ای وضع شده است که حمل و نقل این ماده را بسیار سخت و دشوار و هزینه بر می­کند. به عنوان مثال به منظور جلوگیری از خطرات حمل و نگهداری، این ماده باید کاملا سرد و به صورت مایع، در دما کمتر از ۱۰ درجه سلسیوس، ذخیره شود. از این رو ویژگی مهم این طرح، تولید اتیلن اکساید در داخل مجتمع می­ باشد که از این نظر در هزینه خریداری و حمل اتیلن اکساید که برای سایر واحدهای پایین دست تولیدی مورد نیاز است صرفه جویی می­شود.

اکسید اتیلن یکی از مواد پر مصرف صنایع پتروشیمی است و موارد کاربرد بسیار متعددی دارد. عمده مصرف اتیلن اکساید در تولید اتیلن گلیکول­ها می باشد. MEG بعنوان ضدیخ در خودروها، ماده اولیه تولید پلی اتیلن ترفتالات (PET) و به عنوان مایع انتقال حرارت کاربرد دارد. DEG نیز بعنوان رطوبت زدائی گازها، نرم کننده، حلال و امولسیفایر مورد استفاده قرار می­گیرد. این ماده در تولید رزین پلی استر غیراشباع و رزین پلی اورتان نیز مصرف می‌شود. از کاربردهای TEG می­‌توان به خشک کردن، رطوبت زدائی گازها، استخراج و جداسازی هیدروکربورهای آروماتیک از غیر آروماتیک نیز اشاره کرد. اکسید اتیلن غالباً بصورت مخلوط ۳۰-۱۰ درصد با گاز دی اکسید کربن و یا مخلوط ۱۲ درصد با دی‌کلرو دی فلوئورو متان نیز مصرف می‌گردد که نوع دوم به عنوان ضدعفونی کننده مؤثرتر است.

واحدهای تولیدی آتی

Gas_Cylinders_LR

 گلایکول اتر

ظرفیت تولید گلیکول اترهای مجتمع ۵۰ هزار تن می باشد.
product6

 اتانول آمین

انواع محصولات پلیمری از قبیل پلی اتیلن سنگین ، سبک و خطی …
ethylene-oxide

 اتوکسیلات

ظرفیت تولید مجتمع ۱۵ هزار تن در سال جدید می باشد