گلایکول اتر

گلایکول اترها با داشتن دو گروه عاملی اتری و الکلی یکی از پرکاربردترین حلال­های آبی در صنایع پتروشیمی به شمار می­‌آیند و شامل دو دسته اصلی اتیلن گلایکول بوتیل اتر (بوتیل گلایکول اتر) و اتیلن گلایکول اتیل اتر (اتیل گلایکول اتر) می­‌باشد که تفاوت این دو محصول در الکل مصرفی، بوتانول یا اتانول است.

 در این فرآیند، اتيلن اکسايد (EO)، الکل و محلول کاتاليست مخلوط شده برای تولید مونو،دی،تری اتیلن گلایکول بوتیل اتر، اتیلن گلایکول اتیل اتر و یا گلایکول اترهای سنگین­‌تر (همچون تترا و پنتا) به صورت پيوسته به درون يک راکتور لوله­ای در دمای   118 ~ 120 و فشار  MPa 3 ~ 4 فرستاده می‌­شود. خروجی راکتور پس از خنک شدن، برای بازیابی الکل وارد برج اول شده و به صورت جریان برگشتی به راکتور برمی­‌گردد. اترهای اتیلن گلایکول بوتیل اتر (EBدی اتیلن گلایکول بوتیل اتر (DB) و تری اتیلن گلایکول بوتیل اتر (TB) تولید شده، به عنوان محصولات نهايي در برج‌های جداسازی بعدی تفکيک می­‌گردند.

 این مایع با نقطه جوش بالا و فراریت و بوی کم به طور گسترده­ای در توليد روغن ترمز و پوشش­هاي سطحي (رنگهای اپوکسی، رنگ­های ترافیک ترموپلاست، رنگ­های آکریلیک و … ) مصرف مي­‌شود. گلايكول ‌اتر مصرفي در توليد روغن ترمز، تری اتیلن گلایکول مونو بوتیل اتر و گلايكول اتر مورد استفاده در صنايع پوشش و رنگ عمدتاً مونو اتیلن گلایکول، مونوبوتیل اتر و دی اتیلن گلایکول مونو بوتیل اتر می‌باشند. همچنین محصولات این واحد در صنعت داروسازی، پلاستیک و نساجی کاربردهای گوناگونی نیز دارد.

واحدهای تولیدی آتی

Gas_Cylinders_LR

 گلایکول اتر

ظرفیت تولید گلیکول اترهای مجتمع 50 هزار تن می باشد.
product6

 اتانول آمین

انواع محصولات پلیمری از قبیل پلی اتیلن سنگین ، سبک و خطی …
ethylene-oxide

 اتوکسیلات

ظرفیت تولید مجتمع 15 هزار تن در سال جدید می باشد