اتیلن اکساید

صنایع پتروشیمی ابن سینا همدان در نظر دارد واحد تولید اتیلن اکساید خود را تحت لیسانس شرکت شل هلند با ظرفیت خوراک 84،000 تن اتیلن در سال (10% ± 7000 تن در ماه)  و تولید EO خالص به ظرفیت تقریبی 120،000 تن در سال احداث نماید.

اتیلن اکساید که به نام اکسیران نیز شناخته می‌شود، یک ترکیب آلی دارای حلقه اتری با فرمول C2H4O می­باشد و محصول واکنش اتیلن با اکسیژن یا اکسیداسیون اتیلن می­باشد. این واکنش در یک راکتورShell & Tube Fixed Bed و در حضور کاتالیست نقره بر پایه آلومینا (Al2O3 ) انجام می‌پذیرد. این گاز بی رنگ، قابل اشتعال، دارای بوی ضعیف شیرینی (بویی شبیه اتر) می‌باشد. اتيلن اكسايد به دلیل حلقه ناپایدار موجود در ساختار شیمیایی آن یکی از پر مصرفترین خوراک­ها در بسیاری از فرآیندهای شیمیایی می­ باشد. در گذشته تولید این ماده براساس فرآیند کلریدین انجام می­گرفت اما امروزه با توجه به عدم کارایی مناسب این روش، این فرآورده با استفاده از واکنش مستقیم بین اتیلن و اکسیژن خالص در دمای 240 الی 270 درجه سانتیگراد و در فشار 15 الی 25 بار و در مجاورت کاتالیست نقره تولید می­شود. برای تولید یک واحد وزنی اتیلن اکساید به روش اکسیداسیون با اکسیژن خالص، به میزان 0.82 الی 0.88 واحد وزنی اتیلن نیاز می‌باشد در صورتی که چنانچه از هوا در این فرآیند استفاده شود میزان اتیلن مورد نیاز به 0.9 افزایش می‌یابد که از این رو استفاده از اکسیژن خالص ترجیح داده می­شود.

در طرح حاضر اتیلن اکساید (EO) اصلی­ ترین محصول خروجی واحد EO/EG می­باشد که بیش از 90 درصد آن در واحدهای پایین دست شامل واحد اتوکسیلات، واحد اتانول آمین و واحد گلایکول اتر به عنوان خوراک به مصرف می­رسد.

به دلیل واکنش پذیری بسیار بالای اتیلن اکساید در مجاورت اکسیژن هوا جهت حمل و نقل آن در دنیا و همچنین کشور قوانین بسیار سختگیرانه­ ای وضع شده است که حمل و نقل این ماده را بسیار سخت و دشوار و هزینه بر می­کند. به عنوان مثال به منظور جلوگیری از خطرات حمل و نگهداری، این ماده باید کاملا سرد و به صورت مایع، در دما کمتر از 10 درجه سلسیوس، ذخیره شود. از این رو ویژگی مهم این طرح، تولید اتیلن اکساید در داخل مجتمع می­ باشد که از این نظر در هزینه خریداری و حمل اتیلن اکساید که برای سایر واحدهای پایین دست تولیدی مورد نیاز است صرفه جویی می­شود.

اكسيد اتيلن يكي از مواد پر مصرف صنايع پتروشيمي است و موارد كاربرد بسيار متعددي دارد. عمده مصرف اتیلن اکساید در توليد اتيلن گليکول­ها مي باشد. MEG بعنوان ضديخ در خودروها، ماده اوليه توليد پلي اتيلن ترفتالات (PET) و به عنوان مايع انتقال حرارت كاربرد دارد. DEG نیز بعنوان رطوبت زدائي گازها، نرم كننده، حلال و امولسيفاير مورد استفاده قرار می­گیرد. اين ماده در توليد رزين پلي استر غيراشباع و رزين پلي اورتان نيز مصرف مي‌شود. از کاربردهای TEG می­‌توان به خشك كردن، رطوبت زدائي گازها، استخراج و جداسازي هيدروكربورهاي آروماتيك از غير آروماتيك نیز اشاره کرد. اکسيد اتيلن غالباً بصورت مخلوط 30-10 درصد با گاز دي اكسيد كربن و يا مخلوط 12 درصد با دي‌كلرو دي فلوئورو متان نیز مصرف مي‌گردد كه نوع دوم به عنوان ضدعفونی کننده مؤثرتر است.

واحدهای تولیدی آتی

Gas_Cylinders_LR

 گلایکول اتر

ظرفیت تولید گلیکول اترهای مجتمع 50 هزار تن می باشد.
product6

 اتانول آمین

انواع محصولات پلیمری از قبیل پلی اتیلن سنگین ، سبک و خطی …
ethylene-oxide

 اتوکسیلات

ظرفیت تولید مجتمع 15 هزار تن در سال جدید می باشد